Spring election 2019 results

Error message

  • Notice: Undefined index: taxonomy_term in similarterms_taxonomy_node_get_terms() (line 518 of /home/octimesherald/www/www/sites/all/modules/similarterms/similarterms.module).
  • Notice: Undefined offset: 0 in similarterms_list() (line 221 of /home/octimesherald/www/www/sites/all/modules/similarterms/similarterms.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in similarterms_list() (line 222 of /home/octimesherald/www/www/sites/all/modules/similarterms/similarterms.module).
Hagedorn wins Oconto County, local results
By: 

Warren Bluhm, wbluhm@newmedia-wi.com

A write-in candidate defeated the Breed town chairman, a Gillett City Council member and former mayor was defeated in her re-election bid, and one of the challengers won a seat on the Oconto Falls School Board, among the highlights of Spring Election Day 2019 in Oconto County.

Judge Brian Hagedorn won Oconto County in the race for state Supreme Court justice, outpolling Lisa Neubauer 5,634 to 2,959. The statewide margin was still too close to call late Tuesday night.

BAGLEY TOWN BOARD (2)
+ Herbert A. Fischer (i) 69
Richard Knueppel 11
Tom Bauer 37
+ Darryl Houska (i) 45

BRAZEAU TOWN BOARD (2)
+ Gerald Kempka (i)188
+ Jean Grosse 265
Randy Nasgovitz 167

BREED TOWN CHAIRMAN
Brian Moran (i) 119
+ Richard VandeWettering (write-in) 127

BREED TOWN BOARD
+ Deven Babicky 154
+ Timothy Mitchell (i) 196
Larry Zimmerman (i) 97

GILLETT CITY COUNCIL, Ward 3
Irene Drake(i)42
+ Debbie Rudie 53

LAKEWOOD TOWN BOARD (2)
+ Tom Haberstein (i)197
+ Ray Gardebrecht 198
Christopher Thomson 98

LAKEWOOD TREASURER
+ Virginia Nelson (i)190
Nancy Gardebrecht 98

LITTLE SUAMICO TOWN CHAIRMAN
+ Elmer Ragen (i) 705
Frank Nowak 288

MORGAN TOWN CHAIRMAN
Charlene Borghese 149
+ Fran Wranosky (i)210

MORGAN TOWN BOARD
David A. Behrend 148
+ Ron Korzeniewski 217
+ Leonard Wahl 231

MOUNTAIN TOWN BOARD (2)
+ Brenda Carey-Mielke 132
+ Joe Pelishek 134
Kenneth Ermis Jr. 126

OCONTO CITY COUNCIL (2)
+ Jean Feldt 615
John Wittkopf (write-in) 84
Tina Frye (write-in) 65
Dick Doeren (write-in) 72
+ Wesley Markusen (write-in) 116

OCONTO SCHOOL BOARD (2)
+ Kristine Alwin (i) 870
+ Maria L. Cruz Roberts 571
John A. Windross 309
James Stiloski 449

OCONTO FALLS SCHOOL BOARD (2)
Tracey Krumrei (i)1,003
+ Ron Leja (i)1,048
+ Sharon Stodola-Eslien 1,185
Randy Vann 907

PULASKI SCHOOL BOARD
Zone 1
+ Brian Chlopek 1,970
Sarah Brunette 1,600

PENSAUKEE TOWN CLERK
Jody Samuelson-Liegeois 188
Jackie Manning (i) 103

STILES TOWN SUPERVISOR #2
+ Melissa Wellens (i)192
Laurie Parisey 159

STILES TOWN TREASURER
Jo Ann Usiak 139
+ Tanya M. Peterson 192

SURING VILLAGE BOARD (3)
Jay Tousey 55
+ Harvey Miller (i)103
+ James Kohlwey (i)75
Angie Whiting 22
+ Amber P. Wozniak 78

TOWNSEND TOWN BOARD (2)
+ Linda Adamczyk (i)177
Dan Martin (i) 121
Larry VanEperen 169
+ Claude Bowman 249